Prowadzenie bloga – jak to się robi ?

• arnold
    17.03.2015, 08:14 | Zgłoś nadużycie

Zachęcony Waszym konkursem [JC] (choć prawdopodobnie nie wezmę w nim udziału) postanowiłem spróbować prowadzić bloga.
    Jednak, jako że nigdy nie publikowałem żadnych tekstów i jestem w tym kompletnym laikiem , potrzebuję kilku wskazówek (takiego poprowadzenia za rękę):

- Czy po zarejestrowaniu pisze się bezpośrednio na stronie, czy wysyła teksty pisane np. w wordzie ?
    - Czy tekst formatuje się i edytuje samemu ?
    - Czy można wstawiać dowolne zdjęcia z Internetu (oczywiście z podaniem źródła)
    p.s. Mariusz tak „zawyżył poprzeczkę” że publikacja własnych chyba nie wchodzi w grę ;-)
    - Z tego co zauważyłem teksty nie muszą być pisane regularnie ale czy jest jakiś okres po którym „konto wygasa” ?
    - Czy ktoś przegląda tekst przed publikacją i np. udzieli wskazówek ?
    - Czy tożsamością może być ten sam profil jaki mam na forum ( Nik i avatar). Chodzi mi o zachowanie choć odrobiny anonimowości ?

• m.zmyslowski
    m.zmyslowski
    17.03.2015, 15:07|Zgłoś nadużycie

A więc po kolei:
    - pisze się bezpośrednio na stronie, w prostym panelu. Myślę, że jego obsługa nie jest dużo bardziej skomplikowana niż umieszczanie postów na forum.
    - tak, za całokształt wpisu odpowiada jego autor. Redakcja dokonuje jedynie korekty, ale bez wpływu na formatowanie czy merytorykę. Poprawiamy jedynie interpunkcję i ewentualnie ortografię.
    - tak, przy czym zalecamy by nie korzystać ze zdjęć, na których wykorzystanie nie ma się pozwolenia. Nie dotyczy to oczywiście zdjęć prasowych producentów, bo tutaj jasne jest, że można z nich korzystać.
    PS Dziękuję :)
    - nie, konto nie wygasa
    - jak wyżej - teksty przeglądamy i możemy udzielić wskazówek, jeśli będzie to konieczne lub jeśli osoba prowadząca bloga sama nas o to poprosi. Ja opiekuję się blogami i jestem do dyspozycji pod swoim adresem e-mail.
    - teoretycznie przy rejestracji należy podać imię i nazwisko, ale mamy też konta anonimowe. Istotne jest jedynie by była to forma dwuczłonowa. Nie będzie to to samo konto, którego używasz tutaj, na forum, ale możemy je uczynić bliźniaczo podobnym.

• arnold
    arnold
    17.03.2015, 18:47|Zgłoś nadużycie

Dzięki.
    Już chyba wszystko jasne.
    Spróbuję napisać jakiś tekst, pokażę znajomym i jeżeli nie wyśmieją to założę bloga ;-)

Cytuj Odpowiedź eksperta
  • marcin.lobodzinski

Arnold na blogu? To jest to! :)

• Marek Zielnik

nie sądziłem, że pisanie bloga może być takie problematyczne;p

• arnold
    arnold
    25.03.2015, 17:19|Zgłoś nadużycie

Marek Zielnik
    nie sądziłem, że pisanie bloga może być takie problematyczne;p

Owszem - dla kogoś kto nigdy czegoś podobnego nie robił.
    Jestem z tych, którzy czytają instrukcje obsługi ;-D

Cytuj Odpowiedź eksperta
  • micheal.iz
    micheal.iz
    13.04.2015, 22:12|Zgłoś nadużycie

żeby mieć poczytnego bloga to naprawdę trzeba umieć zaskoczyć, bo tak to wychodzi jakaś totalna lipa z 5-cioma odsłonami, podziwiam ludzi, którzy do siebie przyciągają 1000-ce fanów :)

• expert14
    expert14
    15.04.2015, 15:20|Zgłoś nadużycie

Z blogami coraz ciężej, mam wrażenie, że teraz łatwiej się wybić na wideoblogu niż tradycyjnym blogu.

-- 

Budujemy samochody, których nikt nie potrzebuje, ale każdy chce mieć.

• viduka
    viduka
    11.06.2015, 13:27|Zgłoś nadużycie

Na czym polega viedeo blog?

• DamianL
    DamianL
    13.06.2015, 10:55|Zgłoś nadużycie

viduka
    Na czym polega viedeo blog?

Najprościej to tłumacząc - zamiast czytać wpis na dany temat, to oglądasz go ;)

Ja tylko dopowiem w kwestii zdjęć - jeśli w galerii danego autora nie jest nic napisane o ich ewentualnej publikacji, to na serio lepiej napiszcie maila z pytaniem o udostępnienie, bo mogą być z tego tytułu problemy, jeśli danej osobie się to nie spodoba. Mówię już z samego przykładu, kiedy ja jeszcze zajmowałem się pisaniem relacji z amatorskich zawodów samochodowych dla większych gazet, gdzie niektórzy fotografowie informacyjnie mnie informowali, że jeśli red. naczelny dobierze sobie jeszcze dodatkowe zdjęcia bez jego wiedzy, to wystawia fakturę na dane redakcji o kwocie x zł za każde umieszczone zdjęcie. Jeden znajomy znajomego zajmujący się fotografią w taki sposób nawet pozwał do sądu jedną z redakcji widząc swoje zdjęcia w jednej z gazet, a nawet nie dostał pytania ws. zdjęć.

Dopowiem, że niektórzy ze względu na swoje prawa autorskie będą Ci udostępniać zdjęcia w niepełnej rozdzielczości, ze znakiem wodnym, oraz będziesz musiał wybierać je sobie pojedynczo z galerii, ot taki wymóg niektórych fotografów.

Pozdrawiam!

Ps. sam się zastanawiam nad blogiem, więc warto było przeczytać wpis, dziękuje! :)

• AleksandraMore

Wystarczy troszeczkę pogrzebać w google i znajdzie się wiele pomocnych poradników jak pisać blogi. To nie trudne i w przypadku dodawania postów, wygląda to podobnie jak na forum ;)

• micheal.iz
    micheal.iz
    07.07.2015, 19:57|Zgłoś nadużycie

może i nie trudne, ale wymaga wiele samozaparcia oraz umiejętności przyciągnięcia czytelników, a to jest już jednak skomplikowane :)

• arnold
    arnold
    27.11.2015, 16:58|Zgłoś nadużycie

Mam jeszcze kilka pytań :
    - Czy do wpisu na blogu można wykorzystywać filmy Youtube ?
    - Czy trzeba mieć pozwolenie autora (lub coś opłacić), czy wystarczy podać żródło ?
    - Jeżeli tak to czy można je "obrabiać" (wykorzystać jakiś fragment filmu) i ewentualnie jak to się robi (czy jest jakiś specjalny program) ?
    Chodzi mi o to że mam pomysł na wpis (lub serię wpisów) lecz niestety nie mam ani możliwości ani umiejętności by robić filmy samemu.

Cytuj Odpowiedź eksperta
  • ala101
    ala101
    06.01.2016, 20:38|Zgłoś nadużycie

Jest jedna rzecz, która musi być. Pasja. Bez pasji nic nie wyjdzie.

• m.zmyslowski
    m.zmyslowski
    12.01.2016, 17:23|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

arnold
    Mam jeszcze kilka pytań :
    - Czy do wpisu na blogu można wykorzystywać filmy Youtube ?
    - Czy trzeba mieć pozwolenie autora (lub coś opłacić), czy wystarczy podać żródło ?
    - Jeżeli tak to czy można je "obrabiać" (wykorzystać jakiś fragment filmu) i ewentualnie jak to się robi (czy jest jakiś specjalny program) ?
    Chodzi mi o to że mam pomysł na wpis (lub serię wpisów) lecz niestety nie mam ani możliwości ani umiejętności by robić filmy samemu.

Filmy z YouTube można wykorzystywać jedynie z pomocą osadzenia gotowego wideo we wpisie. Bez zgody autora nie powinno się pobierać filmów i umieszczać ich na swoim kanale, a tym bardziej ich edytować.

W kwestii blogowania, tu odpowiedź szczególnie do micheal.iz. Owszem, blogowanie na swojej stronie czy blogu uruchomionym od zera jest bardzo trudne. Sam dawno temu coś takiego robiłem i wiem z jak dużym wysiłkiem przychodzi zdobywanie kolejnych odsłon. Jeśli ktoś tego nie robił wcześniej i nie zna mechanizmów, jakimi rządzi się Internet, niełatwo jest odnaleźć się w tym bałaganie i wyciągnąć swoje posty wysoko w Google, czy na Facebooku.

I tu przychodzimy my - Autokult [fanfary.mp3] Zakładając bloga na naszej platformie od razu gratis dostaje się to, na co samemu trzeba długo pracować, a co my już sami zbudowaliśmy przez ładnych kilka lat istnienia - widownię. Obecnie mamy około 1,5 mln użytkowników i cały czas rośniemy. Pisząc dobre treści bloger niemalże zapewnia sobie wjazd na stronę główną Autokultu. Już tutaj można liczyć na do kilku tysięcy odsłon. Ponieważ od około pół roku należymy do Grupy Wirtualna Polska, od niedawna można też zaistnieć na stronie głównej tego portalu. Trafił tam między innymi materiał naszego blogera Pawła Powroźnika (Car Flavors). Słupki ogladalności poszybowały w kosmos :)

Dlatego jeśli ktoś umie pisać i ma pomysł na dobrego bloga motoryzacyjnego, ale nie chce mu się skrobać przez rok albo dłużej dla malutkiej widowni, nie znajdzie lepszego miejsca na start niż nasza platforma. Dodam, że wpisy niekoniecznie muszą być pisane, czego przykładem jest blog Moto Historie. Treścią może być równie dobrze film czy galeria zdjęć.

Zainteresowanych blogowaniem zachęcam do zadawania pytań lub od razu do rejestrowania się TUTAJ.

• andrzejadam
    andrzejadam
    08.03.2016, 10:17|Zgłoś nadużycie

Widzę, że dostałeś już wiele pożytecznych porad. Możesz też spróbować pozycjonowania, używaj słów kluczowych i fraz wtedy Twój blog będzie wysoko w wyszukiwarce i stanie się poczytny. Zadbaj tez o częstotliwość wpisów

• andrzejadam
    andrzejadam
    08.03.2016, 10:19|Zgłoś nadużycie

http://affmarketing.pl/jak-stworzyc-bloga-lub-strone-internetowa-w-30-minut/
    Tutaj znajdziesz kilka porad jak założyć bloga na wordpressie i jak go zaktualizować, jakich wtyczek użyć

• krokodylek
    krokodylek
    14.11.2016, 08:33|Zgłoś nadużycie

Czy chodzi tylko o blog na AutoKult czy generalnie o pisanie i prowadzenie bloga? Bo to drugie to temat rzeka... :)

• arnold
    arnold
    21.12.2016, 21:19|Zgłoś nadużycie

krokodylek
    Czy chodzi tylko o blog na AutoKult czy generalnie o pisanie i prowadzenie bloga? Bo to drugie to temat rzeka... :)

Chodzi wyłącznie o blog na AutoKult
    Mała prośba : - Czy mógłby ktoś podać strony (linki do nich) z których można legalnie pobierać zdjęcia do wpisów ?

Cytuj Odpowiedź eksperta
  • Kolo1997
    Kolo1997
    28.12.2016, 14:38|Zgłoś nadużycie

Trzeba się na czymś bardzo dobrze znać i mieć lekkie pióro :)

-- 

- Jak tam Twoje oczy? - Och, doskonale. Jedyny problem w tym, że nie ma ich w mojej głowie.

• pawello098
    pawello098
    04.01.2017, 13:40|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

arnold
    krokodylek

Chodzi wyłącznie o blog na AutoKult
    Mała prośba : - Czy mógłby ktoś podać strony (linki do nich) z których można legalnie pobierać zdjęcia do wpisów ?

Wejdź na freepik.com, tam masz darmowe zdjęcia, trzeba tylko podać autora i stronę, żeby móc z nich do woli korzystać :)