Jak kupić felgi?

 • fanhunter1
  06.11.2012, 18:37 | Zgłoś nadużycie

  Ładne, aluminiowe felgi to niemały wydatek. Nowe czy używane – oto jest pytanie! Nie dajmy jednak zwieźć cenie – kupno niewiadomego pochodzenia felg może być tylko pozorną oszczędnością. Na oko tu nic nie ocenimy. Spawana lub prostowana, po odświeżeniu wygląda jak nowa. Dobór odpowiednich felg – o właściwych parametrach prosty nie jest. I choć parametry obręczy czasem opisuje się na jej wewnętrznej części, często opis jest niekompletny lub nieczytelny. Źle dobrane parametry mogą doprowadzić do szybszego zużycia zawieszenia. W doborze szerokości felg zachowajmy umiar. Nie zapomnijmy również zwrócić uwagę na moc silnika naszego pojazdu.
  „Zbyt duże felgi powodują konieczność zastosowania szerokich opon, a to może wpłynąć na obciążenie łożyska kół. Natomiast niewłaściwe osadzenie obręczy może wpłynąć na trudności związane z utrzymaniem kierunku jazdy. Zwróćmy również uwagę na typ naszego zawieszenia oraz hamulców – to również wymaga zastosowania felg w odpowiednim rozmiarze Powinniśmy zawsze pamiętać o wskazaniach producenta samochodów, który rozmiar felg i opon do danego modelu przedstawia w instrukcji pojazdu, jest ona napisana na podstawie warunków homologacyjnych danego pojazdu, zastosowanie się do tych parametrów uchroni nas przed przykrymi konsekwencjami podczas zdarzenia drogowego i zapewni bezpieczne przemieszczanie się. Zawsze w razie wątpliwości należy się kontaktować się z autoryzowanym serwisem.” - mówi Grzegorz Biesok, Kierownik Sprzedaży Akcesoriów, firmy Auto-Boss.
  Oczywiście za małe też nie mogą być.. Jeśli wybierzemy za mały promień felgi, jej wewnętrzna część będzie ocierać o tarcze hamulcową.
  Przyglądając się średnicy felgi, również ona nie może być również za mała - tarcza hamulcowa i zacisk hamulca musza się w niej zmieścić. Bez problemu możemy większą obręcz umieścić w miejsce mniejszej. Daje to wrażenie większych kół, mimo iż zewnętrzna średnica opon się nie zwiększy. Takie zabiegi mogą być zastosowane przy kołach z oponami niskoprofilowymi – o niskiej ścianie bocznej. Pamiętajmy jednak, że duże felgi i niskie opony pogarszają komfort jazdy!

 • ~Michaszko
  07.11.2012, 09:44|Zgłoś nadużycie

  niektórzy dla konkretnych felg to wyczyniają cuda, tuleje odsadzające koło, pierścienie centrujące (chociaż to akurat tania sprawa), czasem przewiercanie otworów mocujących śruby...